Kategorie
Co dokładnie oznaczają poszczególne pola w części danych produktu.


  • Nowe Dostawy - określa, czy będą nowe dostawy produktu lub w jakim okresie roku można spodziewać się nowych dostaw danego produktu. Cześć produktów jest dostępna przez cały rok, część to produkty typowo sezonowe, jak letnie lub zimowe, i tylko w takich okresach można spodziewać się dostaw danego produktu. Część produktów charakteryzuje się wysoką zmiennością dostaw, tak że nie jesteśmy w stanie określić czy będą nowe dostawy.

Oznaczenia produktów w sklepie Góralka

  • Cholewka wierzch - jak na rysunku powyżej, jest to górna (wierzchnia) warstwa cholewki. Zwykle wykonana ze skóry naturalnej lub tworzywa sztucznego, ewentualnie z tkaniny. Materiał wierzchni ma mniejsze znaczenie dla komfortu użytkowania obuwia niż materiał wewnętrzny, nawet kiedy użyte jest tworzywo sztuczne obuwie zwykle dopasuje się do kształtu stopy. Tworzywo sztuczne łatwiej utrzymać w czystości, jednak po dłuższym czasie pojawią się na nim pęknięcia wynikające z niewielkiej elastyczności takiego materiału.

  • Cholewka wnętrze - wewnętrzna część cholewki. Zwykle wykonana z naturalnej skóry lub filcu. Ta część ma istotne znaczenie dla komfortu noszenia obuwia, dlatego najlepszym materiałem, z którego powinna być wykonana, jest materiał naturalny (skóra lub filc). Tylko taki dopasuje się do kształtu stopy, będzie odpowiednio miękki i nie spowoduje otarć stopy.

  • Wkładka - część obuwia, do której przylega spodnia część stopy. Większość oferowanych przez nas produktów posiada wkładkę profilowaną wykonaną z naturalnej skóry, ewentualnie filcu (wyłączając drewniaki). Ta część ma fundamentalne znaczenie dla komfortu użytkowania, dlatego powinna być wykonana z naturalnego materiału. Pod wkładką często znajduje się gąbka, która daje dodatkowe uczucie miękkości dla stopy.

  • Podeszwa - część obuwia, która przylega do podłoża, od rodzaju podeszwy zależy m.in. możliwośc użytkowania wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Kapcie domowe zwykle posiadają miękką, styrogumową podeszwę, która nie niszczy podłóg. Używanie kapci domowych na zewnątrz lub na bardzo szorstkich powierzchniach (typu beton itp...) powoduje błyskawiczne ścieranie się takiej podeszwy. Obuwie na zewnątrz jest najtrwalsze kiedy posiada podeszwę poliuretanową (PU) - ten materiał jest bardzo odporny na ścieranie, ma odpowiednią twardość i jest jednocześnie elastyczny (ma też wiele innych zalet np. odporność na oleje itp.). Obuwie do użytkowania na zewnątrz może mieć również podeszwę styrogumową, jednak jest ona wtedy znacznie twardsza i droższa niż w przypadku obuwia domowego.

  • Wysokość obcasa - jest to po prostu najwyższy wymiar podeszwy, czyli oznacza on jak wysoko znajdzie się pięta od podłoża. Używanie obuwia na bardzo wysokich podeszwach, mimo tego, że jest modne i mocno promowane, to jest wybitnie nie zdrowe: powoduje przeciążenia przedniej części stopy i następstwa w postaci krzywych palców, haluksów itd.

  • Wysokość pod palcami - określamy w ten sposób najmniejszą odległość, w jakiej znajdzie się stopa od podłoża, tj. grubość podeszwy pod palcami.